En
تاریخ : يکشنبه 14 مرداد 1397
کد 3528

حضور قائم مقام معاون اجتماعی وزیر بهداشت و درمان در نخستین جلسه مجمع سلامت اسلامشهر

نخستین جلسه مجمع سلامت اسلامشهر با حضور علی اصغر فرشاد، قائم مقام معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امیراله حقیقی فرماندار شهرستان و رستمیان معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر علی‌اصغر فرشاد، قائم مقام معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سخنانی در این جلسه با اشاره به اهداف تشکیل مجمع سلامت، اظهار داشت: سلامت نه‌نتها عدم وجود بیماری در جامعه  است‌، بلکه  در زمینه‌های مختلف اجتماعی، روحی، روانی و معنوی افراد مختلف جامعه نیز نقش دارد.  
فرشاد تصریح کرد: با توسعه شهرها و جوامع مختلف بشری تهدیدهای سلامتی هم متحول شده و به‌صورت پیچیده‌ای افزایش یافته و از رشد و شتاب بیشتری برخوردار‌ شده، به عنوان مثال در گذشته آلودگی های آب تنها میکروبی بود و با کلرزنی ساده برطرف می شد اما اکنون فاضلاب های شیمیایی و صنعتی به آلاینده های آب تبدیل شده اند و جرات نداریم به روش ساده کلرزنی اکتفا کنیم.
وی با اشاره به اهمیت رشد و توسعه جوامع بشری، افزود‌: اگر قرار باشد چیزی ساخته شود و بعداز مدتی سلامت جامعه را تهدید کند، این‌گونه توسعه یک نوع توسعه ناپایدار و مخرب برای بشریت است. 
قائم مقام معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اگر بخواهیم خودمراقبتی در جامعه ایجاد کنیم، باید جامعه را توانمند سازیم و کاری کنیم که مردم احساس مسوولیت کنند و برای تحقق این امر باید ما دولتی‌ها برخی طرح‌ها را به بخش خصوصی و تشکل‌های مردم‌نهاد واگذار کنیم. آنگاه جامعه برای سلامتی خودش خلاقیت به خرج داده و درنهایت پاسخگو آن‌ها خواهد بود.
وی ادامه داد: درباره مواد غذایی نیز این وضعیت صادق است و در حالی که در دهه های گذشته، آلودگی مواد غذایی به فساد و کپک زدگی محدود می شد، هم اکنون نگهدارنده های مورد استفاده در کارخانه های صنایع غذایی و سموم کشاورزی تهدید جدی این حوزه هستند.
فرشاد ضمن تشریح دیگر شاخص های تهدید کننده سلامت اظهار داشت: فقر و خرافات را نیز باید به عوامل تهدیدکننده سلامت اضافه کرد.
مدیرکل مولفه ‌های اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: با وجود پیچیدگی و تنوع تهدیدکننده های سلامت، امید به زندگی در ایران از 50 سال در ابتدای پیروزی انقلاب به حدود 80 سال در پایان سال 96 افزایش یافته که نشانه موفقیت برنامه ها و سیاست های اجرا شده در این بخش است.
قائم مقام معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تنها در صورت جلب مشارکت همه اقشار مردم و همکاری های بین بخشی می توان گفت سلامت اجتماعی محقق شده است.
همچنین در بخش دیگری از این مراسم دکتر عبدالرحمن رستمیان معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی نیز در سخنانی با بیان اینکه نظام سلامت باید در سه سطح فعالیت کند، گفت: سطح اول خدماتی است که به تمام افراد ارائه می‌شود، سطح دوم خدمات سلامت و پیشگیری است که در مراکز بهداشت و خانه‌های بهداشت ارائه می‌شود و سطح سوم خدماتی است که در مراکز درمان ارائه می‌شود.
وی با تأکید براینکه متأسفانه در جامعه به خود مراقبتی اهمیتی داده نمی‌شود، اظهار داشت: باید به تغذیه سالم، فعالیت فیزیکی مناسب، دوری از عوامل خطر مثل سیگار و سلامت ‌روان بیش از گذشته توجه داشت چرا که ریشه و منشأ بسیاری از بیماری‌ها، نداشتن سبک زندگی سالم وعدم مراقبت از خود است.
رستمیان ادامه داد: قرن حاضر، قرن بیماری‌های ناشی از سبک زندگی ناسالم یا عدم رعایت اصول زندگی سالم است و بیماری‌های غیرواگیر از شیوع بالایی برخوردار است و مهم‌ترین علت بروز این بیماری‌های نداشتن سبک زندگی سالم است.
 معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه با تأکید براینکه سازمان‌های بسیاری در راستای تحقق خودمراقبتی مسئول هستند، گفت: بسیاری از سازمان‌ها ازجمله آموزش‌وپرورش برای خود مراقبتی وظیفه دارند. این وزارتخانه باید فرهنگ سلامت را میان دانش‌آموزان گسترش دهد.
وی با تأکید براینکه خودمراقبتی خط اول و سرمشق سلامت است، تصریح کرد: خودمراقبتی کم‌هزینه‌ترین و پرسودترین اقدام برای ارتقای سلامت است. بعضی از سیاست‌ها، برنامه‌ها و بودجه‌ریزی‌ها باید در جهت پیشگیری از بیماری‌ها باشد.
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 14 مرداد 1397
  • ساعت 08
  • توسط روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر
  • تعداد بازدید 67
captcha refresh