En
تاریخ : يکشنبه 9 ارديبهشت 1397
کد 3420

فرماندار اسلامشهر:

شوراهای اسلامی بازوان توانا برای مجموعه دولت هستند

فرماندار اسلامشهر در همایش شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: شوراهای اسلامی بازوان توانا برای مجموعه دولت هستند.
 به گزارش روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر در این همایش که بمناسبت 9 اردیبهشت ماه و روز ملی شوراها و با حضور مصطفی کواکبیان نماینده تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و جمعی مسئولان شهرستان برگزار شد، امیراله حقیقی در سخنانی ضمن تبریک روز شوراها، روز جهانی کارگر و هفته معلم و همچنین میلاد حضرت ولیعصر(عج) اظهار داشت: اعضای شوراها با تمام توان به مردم خدمت کنند.
فرماندار اسلامشهر با بیان اینکه 6 اصل در قانون اساسی به شوراها مربوط می شود گفت: در اصل ۱۰۰ قانون اساسی جایگاه والایی برای شوراها در جهت رشد و توسعه شهرها و روستا در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا در دولت تدبیر و امید از جایگاه ویژه ای برخوردارند گفت: اعضای پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در فضای تعاملی و دوستانه مشغول فعالیت هستند و در کنار دولت و دستگاههای اجرایی برای رفع مشکلات مردم و ارائه خدمت به آنان تلاش می کنند.
حقیقی با اشاره به اینکه شهرداری ها و شوراها همچون دو بال در جهت خدمت به مردم در کنار هم هستند گفت: شوراها بر اساس وظایف نظارتی و قانون گذاری که بر عهده دارند و شهرداری ها نیز با کارهای اجرائی و اجرای پروژه های عمرانی نقش قابل توجهی در پیشرفت و توسعه شهرها ایفا می کنند.
وی با بیان اینکه قانون شوراها بطور کامل در کشور اجرا نشده افزود: شورای عالی استانها از ظرفیت ویژه ای برخوردار است و حتی می تواند به مجلس شورای اسلامی نیز طرح ارائه دهد اما تابحال از ظرفیت این شورا به بهترین شکل ممکن استفاده نشده است.
فرماندار اسلامشهر تصریح کرد: خلاءهایی در قانون شوراها وجود دارد که باید این خلاء ها احصاء و برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته اعتبارات قابل توجهی از محل ارزش افزوده و سایر منابع در اختیار شهرداری ها و دهیاریهای شهرستان قرار گرفته اظهار داشت: در سال گذشته 36 میلیارد تومان اعتبار برای روستاهای فاقد دهیاری در نظر گرفته شده که 12 میلیارد تومان از این اعتبارات برای اجرای برخی از پروژه های عمرانی در این روستاها هزینه شده است و در حال حاضر عملیات اجرائی این پروژه ها در حال اجراست.
حقیقی ادامه داد: 24 میلیارد تومان نیز اعتبار از محل اعتبارات ارزش افزوده برای روستاهای دارای دهیاری شهرستان منظور شده و پروژه های مختلفی نیز در این روستاها آغاز شده است.
وی با بیان اینکه 100 میلیارد تومان نیز در سال 96 به سه شهرداری اسلامشهر، چهاردانگه و احمدآباد مستوفی از محل اعتبارات ارزش افزوده کمک شده گفت: این کمک ها در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت تا گامهای موثری در جهت رشد و توسعه شهرستان برداشته شود.
فرماندار اسلامشهر در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توجه ویژه به بافت های فرسوده شهرستان بویژه در روستاهای شهرستان شد و گفت: دولت اعتبارات قابل توجهی جهت ترمیم و بهسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته است.
وی همچنین با بیان اینکه تسهیلات از 200 میلیون تا 2 میلیارد تومان برای اشتغال زایی در روستاهای شهرستان در نظر گرفته شده افزود: شوراهای روستا و دهیاری ها تحرک بیشتری برای جذب این اعتبارات توسط روستائیان شهرستان داشته باشند.
حقیقی در ادامه این جلسه در سخنانی به پروژه اتصال اسلامشهر به خط متروی تهران اشاره کرد و گفت: جلسه ای اخیراً در این زمینه برگزار شده و استاندار تهران و اعضای مجمع نمایندگان تهران نیز بصورت ویژه این خواست دیرین مردم اسلامشهر را دنبال می کنند.
وی ادامه داد: تا زمانیکه مجری این طرح شهرداری تهران باشد بعید است قدمی در این خصوص برداشته شود و قرار است تا شهرداری اسلامشهر به عنوان مجری طرح اتصال اسلامشهر به خط 3 متروی تهران معرفی شود تا اقدامات در این باره به سرعت و شتاب بیشتری پیگیری و انجام شود.
فرماندار اسلامشهر تصریح کرد: همچنین دولت تدبیر و امید جهت سهولت تردد ساکنان شهرستان های اسلامشهر، بهارستان و رباط کریم به شهر تهران400 میلیارد تومان اعتبار جهت احداث قطار شهری اختصاص داده که عملیات اجرائی این پروژه همچنان ادامه دارد.
وی ادامه داد: پروژه های اساسی شهرستان همچون فاز2 فاضلاب شهری، کمربندی جنوبی و... نیز در حال اجراست و براساس اعلام مسئولان ذیربط بیمارستان 400 تختخوابی اسلامشهر نیز تا پایان امسال تکمیل خواهد شد.
حقیقی در پایان بر لزوم توجه شوراهای اسلامی شهر و روستا بر بهبود سرانه های فضای سبز شهرستان و همچنین حفظ محیط زیست تاکید کرد.
همچنین در بخش دیگری از این جلسه کمیلی مقدم رئیس دادگستری اسلامشهر نیز در سخنانی ضمن تبریک روز شوراها بر لزوم شناخت حدود اختیارات، وظایف و تکالیف اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا بر مبنای قانون و عدم تخطی از کلیات و جزئیات مجموعه قوانین تاکید کرد.
وی در ادامه بر ضرورت توجه اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا به نیازهای واقعی و اولویت دار مردم تاکید کرد و گفت: توجه به آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد، حاشیه نشینی، نقاط بحرانی شهری، فساد و طلاق و همچنین پرهیز از سهم خواهی، جلوگیری از تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیر مجاز و حفظ منابع عمومی و زیر زمینی از جمله اولویت های کاری اعضای شورا بشمار می رود.
گفتنی است در بخش پایانی این جلسه از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای اسلامشهر تجلیل بعمل آمد.
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 9 ارديبهشت 1397
  • ساعت 13
  • توسط روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر
  • تعداد بازدید 99
captcha refresh