En
تاریخ : دوشنبه 16 ارديبهشت 1398
کد 4236

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس عنوان کرد:

گام های اساسی مجلس برای حمایت از کارآفرینان

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه مقررات مزاحمی وجود دارد که در صورت برطرف شدن می‌تواند امر تولید را تسهیل و حمایت کند و کارکرد کارآفرینان را تبیین و روشن سازد و برای رفع این موانع و مزاحمت‌ها مجلس چند گام اساسی برداشته است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر، محمدعلی وکیلی در سمینار «نقش سرمایه انسانی در رونق تولید» اظهار داشت: یکی از مشکلات در حوزه کارآفرینی، بروکراسی حاکمی است که بر سر راه فعالیت سرمایه‌گذاران وجود دارد و اینکه نظام مجوزها نظامی است که یک نسل باید برای آن تلاش کند تا نسل بعدی بتواند از آن بهره‌برداری کند.
وی بیان کرد: در کشورهای دیگر مجموعه این مجوزها در یک مجموعه واحدی موجود است که برای یک واحد تولیدی ثبت‌نام می‌کند یک نفر طرف پاسخگوی سرمایه‌گذار است و به شرط اهلیت و صلاحیت تمام مجوزها بدون فوت وقت صادر می‌شود.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی دومین مسئله مورد بحث را نگاه منفی و بدبینانه به سرمایه‌گذار عنوان کرد و افزود: ما اصل 44 را به عنوان یک رسانس و به عنوان اصل سرمایه‌گذاری تأیید کردیم و مقام معظم رهبری هم تأکید بر اجرای این اصل دارند که در حقیقت نوعی عبور از دولت‌سالاری به مردم‌سالاری است اما به دلیل نگاه خاکستری به سرمایه‌گذار در مواردی اصل 44 را بد و نامناسب اجرا کردیم.
وی ادامه داد: برای اجرایی و عملیاتی کردن اصل 44، بهبود قانون فضای کسب و کار و قانون رفع موانع تولید است که اخیراً به تصویب مجلس رسیده که معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و تکالیف نظام بانکی برای تولید و در حوزه بیمه‌ها در این قانون به درستی تبیین شده است و قانون حمایت از کالای داخلی که پس از رفع اشکالات شورای نگهبان به جرگه قوانین حمایتی در حوزه تولید و سرمایه‌گذاری می‌پردازد.
نماینده مردم تهران، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بخشی از این مقررات تبیین تکالیف روشن در برنامه حاکمیت و دولت و نیز فراهم کردن فضای مساعد برای کسب و کار است که با رویکرد حمایتی می‌توان از آن می‌توان اقدامات مؤثری را در پیش گرفت.
وکیلی سپس با اشاره به اینکه فضای عمومی باید مساعد کسب و کار باشد گفت: فضای عمومی برآیند نظام حاکمیت به حوزه کار و اکنون است که این فضا نسبت به کسب و کار فضای دلخواهی نیست اما انتظاری که از حوزه تولید است این فضا می‌تواند فرصتی باشد به شرطی که بتوان از آن بهره‌برداری کرد که فرصت تکرارنشدنی است.
وی بیان کرد: بازار ما برای کالای ایرانی مهیا است و رقابت در این بازار به حداقل رسیده که این فرصت طلایی است مشروط بر اینکه بتوان بهره‌وری و کیفیت را ارتقا داده و به اصل رقابت‌پذیری تمکین کنیم.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان فضای اقتصادی فعلی کشور تأکید کرد: مردم ما را نخواهند بخشید که قیمت پژو 207 از 50 میلیون تومان در بازه زمانی کوتاه به 170 میلیون تومان برسد و همچنان بدون اینکه تغییری در کیفیت آن شکل بگیرید برای آن صف‌های طولانی تشکیل شود و پراید 7 میلیونی به 70 میلیون برسد.
 
 

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 16 ارديبهشت 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر
  • تعداد بازدید 17