En
تاریخ : سه شنبه 18 تير 1398
کد 4452

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی کشور:

سالانه بیش از 12 هزار هکتار اراضی ملی در کشور واگذار می‌شود

فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی کشور گفت: سالانه بیش از 12 هزار هکتار اراضی ملی در کشور واگذار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر، سرهنگ ابراهیم حسن‌آبادی در همایش «حافظان و پایداران حوزه زمین ویژه شهرستان‌های غرب استان تهران» با اشاره به سابقه اجرای قانون قانون حفظ کاربری اراضی کشور اظهار داشت: این قانون از سال 1374 تا سال 1385 دستخوش برخی اصلاحات شد که در آن بر ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی تأکید شده است.
فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی کشور افزود: همواره انتظار این بود که از طریق یگان حفاظت اقدامات ایجابی صورت پذیرد و تکلیف این بود که زمین به هیچ عنوان تغییر کاربری داده نشود اما در کمیسیون ماده 1 تبصره 1 متأسفانه به صورتی بی‌رویه و با مجوز اقدام به تغییر کاربری زمین داده شد.
وی ادامه داد: در 6 ماه گذشته بنا به تأکید مقامات کشوری مبنی بر محدودیت زمین جدیت بسیاری در زمینه مقابله با عدم تغییر کاربری اراضی کشاورزی صورت گرفته است چرا که این باور وجود دارد که باید پاسخگوی نسل‌های آینده نیز باشیم.
حسن‌آبادی تصریح کرد:  موضوعی که دغدغه بسیار ایجاد کرده بحث واگذاری غیرمجاز است که در ماده 10 قانون بحث جرم‌انگاری را مطرح می‌کند که مقامات جهاد کشاورزی باید دستور توقف ساخت‌ و‌ سازهای غیرمجاز را صادر کنند این در حالی است که تبصره یک این ماده نادیده گرفته شده است.
وی ادامه داد: عمده‌ترین دلیل در این راستا عدم همکاری عوامل نیروی انتظامی است و نیروی انتظامی نیز به نوبه خود دریافت پاسخ از مقامات قضایی را مطرح می‌کند و این‌گونه تنها تبصره 2 ماده 10 یعنی پس از وقوع جرم کاربرد پیدا می‌کند که به دلیل اتلاف وقت برای دریافت مجوز قضایی در ورود به موضوع احداث بنا است که به واقع زمان بسیاری را از دست می‌دهیم.
 فرمانده یگان حفاظت از اراضی کشاورزی کشور گفت: بهترین زمان برای برخورد با عامل جرم پیش از وقوع جرم یعنی در قالب تبصره یک است که باید در ذیل کارگروه مربوطه، شورای حفظ اموال بیت‌المال نیز تشکیل شود که بتوان پس از عدم توجه عامل جرم به دستور توقف، افراد را دستگیر و با انتقال به مراجع انتظامی پرونده تشکیل داد.
 
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 18 تير 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر
  • تعداد بازدید 15