En
تاریخ : دوشنبه 21 بهمن 1398
کد 5194

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری در اسلامشهر: 

 تمامی روستاهای کشور تا پایان سال ۹۹  از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: تا پایان سال ۹۹ تمامی روستاهای کشور جز روستاهای سیستان و بلوچستان که در حال لوله‌گذاری است تمامی روستاها از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند. 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر، محمد امید در همایش دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستایی شهرستان اسلامشهر که با حضور مسعود مرسلپور فرماندار اسلامشهر و معصومه پرندوار مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری تهران برگزار شد با اشاره به تحولات شگرف و چشمگیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای خدمت‌رسانی به روستاها اظهار داشت: خدمت به روستاها برگ‌های بسیار افتخارآمیز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و این خدمت در دوره‌ها و ادوار مختلف اتفاق افتاده که نشان از توجه مستمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به روستاها دارد. 
وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در ارتقا ظرفیت روستاها بیان کرد: 39 هزار روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارند که بالغ بر 21 میلیون نفر جمعیت را با خود اختصاص می‌دهند که امروز از نعمت برق، آموزش و بهداشت 100 درصدی و 80 درصد از جاده برخوردار هستند. 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری همچنین با اشاره به توجه و عنایت ویژه مقام معظم رهبری به روستاها افزود: 400 میلیون دلار از محل توسعه ملی برای آبرسانی روستاها، 20 میلیون نیز برای عشایر اختصاص یافته و هر هفته 10 روستا به شبکه آب کشور متصل می‌شود. 
امید ادامه داد: تا پایان سال 99 تمامی روستاهای کشور جز روستاهای سیستان و بلوچستان که در حال لوله‌گذاری است تمامی روستاها از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند. 
وی سپس به برخی علل کاهش جمعیت روستائیان اشاره کرد و گفت: جمعیت 65 درصدی روستایی در اوایل انقلاب، امروز به 26 درصد رسیده که نشان از این دارد که نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های جدید را برای اشتغال روستائیان ایجاد کنیم. 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تصریح کرد: 18 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و به همین میزان از منابع بانکی با سود 4 تا 6 درصد برای اشتغال‌ایی روستائیان اختصاص یافت تا تحولی در جهت ماندگاری در روستا و مهاجرت معکوس صورت گیرد. 
 
امید با اشاره به سهم 5 درصدی سبد اشتغال کشور در روستا در دهه 90 افزود: این رقم در سال 97 و 98 به 25 درصد افزایش یافته و نرخ بیکاری بیش از 1.5 درصد در روستاها کاهش یافته است و آهنگ مهاجرت معکوس در روستاها آغاز شده و 12 استان کشور که استان تهران هم از آن جمله است برگشت به روستا داریم. 
وی با بیان خدمات خوب زیربنایی در روستاها گفت: در برخی موارد عدم انسجام فعالیت دستگاه‌های دولتی در روستاها سبب شده 5 هزار کلاس درس که در 10 سال اخیر ساخته شده، خالی مانده و اینکه این اعتبارات کجا هزینه شود رصد درستی صورت نگرفته است. 
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در پایان خاطرنشان کرد: تصمیم دولت این است که روستا مرکز اشتغال، توسعه و صنعت کار آفرینی شود و هدف دولت ساده و روشن است با انسجام تبدیل به منابع هم افزا شده و کار همدیگر را پوشش داده است. 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 21 بهمن 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری اسلامشهر
  • تعداد بازدید 17